Chodaki znane były już w XVIII Europie. Zostały wylansowane we Francji, a następnie szturmem podbiły Polskę. Te proste buty wykonane z drewna i ze skóry charakteryzują się wysoką odpornością. Jak kupić dobrej jakości chodaki?
Chodaki to wiekowe buty
Chodaki męskie, damskie i dziecięce wyglądają tak samo. Są prostym wręcz ascetycznym rodzajem obuwia, które od wieków noszone są w Europie. Początkowo noszone były głównie przez chłopów, później przekonała się do nich szlachta. W niektórych krajach noszone są w tej samej formie, co wieki temu. Tak jest m.in. w Holandii, gdzie chodaki funkcjonują pod nazwą saboty.
Krótka historia chodaków
Chodaki są prostymi butami wykonanymi z drewna i ze skóry. Ich historia rozpoczyna się w XVIII wiecznej Europie. Narodziły się w wyniku ewolucji otwartych sandałów w buty. Ten rodzaj obuwia bardzo szybko rozprzestrzenił się w Europie zwłaszcza wśród biedniejszych. W zależności od regionu przybierały różne formy i nazwy. Na Mazowszu znane były jako kurpie, a na Podhalu kieprce. Wbrew powszechnej opinii nie jest to polski pomysł. Ten rodzaj butów znany jest również w Holandii i Szwecji. Chodaki miały chronić przed nierównym podłożem, mrozem oraz ostrym słońcem.
Czym się kierować kupując chodaki?
Buty kupuj wyłącznie u sprawdzonych producentów, którzy oferują buty wykonane z naturalnych tworzyw. Drewniana podeszwa nie odkształca się i nie ściera w czasie chodzenia. Skórzana cholewka nie zapada się i nie traci kształtu podczas noszenia.
Czubek buta od wewnątrz wzmocniony jest żywicą lub innym naturalnym materiałem. Zapobiega to deformacji czubka buta.
But wewnątrz powinien być wyścielony wysokiej jakości skórą. Podnosi to komfort użytkowania oraz eliminuje kłopotliwą (zwłaszcza w lecie) potliwość stóp.
Przed zakupem przymierz co najmniej kilka par chodaków, aby upewnić się, czy stopa jest w nich właściwie ułożona. Bardzo często buty są za szerokie i palce muszą trzymać but od wewnątrz. .